Nedostatok spánku, káva, sebapoškodzovanie, fajčenie. To sú neefektívne návyky ako zvládnuť stres.
Jedným z dôvodov, vďaka ktorým niektorí ľudia vedia, ako zvládnuť stres lepšie ako iní, sú ich návyky. Môžeme mať vybudované návyky, ktoré nám v strese pomáhajú ho zvládnuť, avšak mnoho z nás má vybudované aj také, ktoré sú neúčinné a z dlhodobého hľadiská pre zdravie škodlivé. Aby sme si vybudovali miesto pre zabudovanie nápomocných návykov, ako logický prvý krok vidíme odstránenie neúčinných a navyše škodlivých návykov. Ktoré to sú?
Možno si myslíte, že toto sa vás netýka. Však si v strese nebúchate hlavu o stenu, ani sa nerežete nožom (ak áno, je treba zvážiť vyhľadanie odbornej pomoci). Avšak medzi sebapoškodzujúce správanie nižšieho stupňa patrí aj obhrýzanie si nechtov, vytrhávanie si vlasov, telesných chĺpkov alebo požívanie škodlivých látok.
Snažíte sa v strese nájsť v úľavu prijatím cudzej látky? Obľubujete si po alebo pred prácou, náročným dňom alebo rozhovorom vypiť pohárik alebo užiť Xanax/Lexaurin?
Patríte medzi ľudí, ktorí majú radi chuť a vôňu kávy? Na tom nie je nič zlé. Avšak mení sa váš príjem kávy v závislosti od miery prežívaného stresu? Sú dni, kedy vypijete viac ako 3 šálky? Prípadne si kofeín dopĺňate z iných zdrojov, akými sú napríklad energetické nápoje?
Je dobré, v strese sa o seba postarať. Možno sa odmeniť niečím malým alebo si kúpiť niečo dobré a zdravé na jedenie. Avšak ak v nakupovaní a v jedle hľadáme úľavu od stresu a teda množstvo nákupov a zjedeného jedla závisí od miery prežívaného stresu, veľmi ľahko sa nám môžu dostať spod kontroly a my sa ocitneme s ďalšími stresormi na zvládnutie – nedostatok financií, pocity viny a nadváha s jej zdravotnými rizikami.
Spánok a dostatok relaxu a oddychu pôsobí pozitívne na zvládanie stresu. Naopak, ľudia, ktorí ho nemajú dostatok, sú reaktívnejší, úzkostnejší a sú stresom, a najmä reakciám naň viac ohrození.
Fajčenie z dlhodobého hľadiska neponúka nijaké známe výhody, navyše prináša stresory a spúšťače úzkostných stavov, nakoľko fajčiari sú viac ohrození, čo sa týka rakoviny a srdcovo-cievnych chorôb.
Našli ste sa v niektorom z vyššie uvedených návykov? Ak ste motivovaní sa ich zbaviť, prinášame krátky postup, ako na to.
1. Určite si práve 1 návyk, ktorý chcete zmeniť alebo ho odstrániť.
2. Identifikujte spúšťač návyku, resp. podnet.
3. Vytvorte si zoznam iných možných spôsobov, akými sa viete dopracovať k želanej odmene.
4. Vytvorte si plán
Hľadáte podporu pri budovaní návykov? Kontaktujte nás. Poradenstvo.
Pri zmene našich návykov je veľmi dôležité pochopiť, že spúšťačom sa v živote nevyhneme. Je preto dôležité pochopiť, že dané návykové správanie k odmene nevedie a nahradiť ho iným, ktoré k odmene skutočne vedie.
Dajte tomu čas. Všetkým fázam. Najmä snahe o zmenu. A nezostaňte v tom sami. Buďte vykazateľní, zdôverte sa niekomu, že o toto sa pokúšate a dohodnite sa na nejakom systéme, akým spôsobom tomu človeku budete vydávať počet zo svojho šafárenia v tejto oblasti.
Jednou zo zaujímavých možností je použiť mindfulness a pri pokušení „vypiť si“, si len sadnite a všímajte si, čo sa deje vo vašom tele a mysli. Viac informácií o tomto spôsobe nájdete napríklad v tomto TEDx videu.
Ak si chceme vypestovať návyky ľudí, ktorí vedia, ako zvládnuť stres zdravým spôsobom, potrebujeme najprv adresovať škodlivé a neúčinné návyky. Účinným spôsobom môže byť identifikácia jednotlivých prvkov návyku a vypracovanie a vykonávanie plánu, ako dosiahnuť odmenu iným, želaným spôsobom správania.
Zdroje: Sila zvyku – Prečo robíme, čo robíme a ako sa zmeniť, Charles Duhigg; helpguide.org; sciencedaily.com; ted.com
Pre redakciu Inštitút stresu článok spracoval Andrej Kamenský.
Adresa a sídlo
Inštitút stresu, s.r.o.
Tamaškovičova 2742/17,
917 01 Trnava
IČO: 36467456
IČ DPH: SK2020018902
Telefón
© 2023 Inštitút stresu, s.r.o. made by PROGNESSA