„Spánok patrí k najdôležitejším, ale najmenej pochopeným aspektom nášho života, zdravia a dlhovekosti“
Matthew Walker
Zaspávate počas stresujúceho obdobia ťažšie a váš spánok je plytší a prerušovaný? Uvedomujete si, že sa potrebujete vyspať, aby ste zvládli nasledujúci ťažký deň, no myseľ nie a nie ustať a spánok neprichádza?
Spánok je prirodzený proces, ktorý napomáha regenerácií duševných a telesných síl organizmu. Je to stav, kedy v organizme dochádza k celkovému útlmu činnosti. Spánku venujeme v priebehu života približne 1/3 času. Na jeho blahodárne účinky často zabúdame.
Spánok má priaznivé účinky na naše zdravie. Kvalitný spánok pomáha relaxovať našej mysli a telu. Pri nedostatočnom spánku naše telo uvoľňuje stresové hormóny. Následkom toho môže byť plytký spánok, ale aj nespavosť. Práve tá patrí k najčastejším poruchám ľudí na Slovensku. Odhaduje sa, že nespavosťou trpí 30 až 35 percent celkovej populácie. Nespavosťou vyvolanou situačne, napríklad zmenou prostredia či stresom, sa za svoj život stretne 60 až 70 percent ľudí. Čo to vlastne znamená nespavosť? Ako sa jej vyvarovať?
Tiež známa aj ako insomnia je definovaná ako ťažkosť so zaspávaním a budením sa uprostred noci. Vyskytuje sa u ľudí v akomkoľvek veku. Môžeme rozlišovať medzi krátkodobou nespavosťou a chronickou nespavosťou.
U človeka sa vyskytuje menej ako tri mesiace. Často je spojená s nejakým stresujúcim faktorom ako napríklad rozvod, smrť blízkej osoby alebo závažné ochorenie. V týchto prípadoch ľudia s tendenciou ľahkého spánku majú väčšiu pravdepodobnosť výskytu nespavosti ako iní.
Nastáva vtedy, ak človek pociťuje problémy so spánkom dlhšie ako tri mesiace alebo opakovane počas rokov. Títo ľudia sú cez deň unavení, vyčerpaní, nevedia sa koncentrovať a strácajú pozornosť. Tieto symptómy sú vo všeobecnosti dostatočne závažné na to, aby ovplyvnili pracovný alebo školský výkon človeka, ako aj jeho spoločenský alebo rodinný život.
Vo svojej praxi sa často stretávame s vysilenými ľuďmi, ktorí spánok najmä v dôsledku vysokého pracovného zaťaženia podceňujú.Výsledkom sú rôzne problémy. Pri dlhodobom nedostatku spánku dochádza k zníženiu odolnosti človeka voči infekciám, určitým metabolickým a hormonálnym zmenám.
Adresa a sídlo
Inštitút stresu, s.r.o.
Tamaškovičova 2742/17,
917 01 Trnava
IČO: 36467456
IČ DPH: SK2020018902
Telefón
© 2023 Inštitút stresu, s.r.o. made by PROGNESSA