Potravinová intolerancia nie je síce život ohrozujúca, ale môže často ovplyvniť kvalitu nášho života a v horšom prípade ju môže sprevádzať viacero komplikácii. Zatiaľ čo jedného človeka môže trápiť nadúvanie a bolesti brucha, iný môže trpieť neznesiteľnými migrénami, únavou či kožnými problémami.
Neznášanlivosť vzniká vtedy, keď tráviaci systém nie je schopný rozložiť určité potraviny. Najčastejším dôvodom intolerancie je nedostatok enzýmov.
Skvelým príkladom je intolerancia laktózy. Laktóza je cukor, ktorý sa nachádza v mliečnych výrobkoch ako je mlieko, zmrzlina a syr. Enzým zodpovedný za štiepenie laktózy sa nazýva laktáza. Keď má jedinec nízku hladinu laktázy, nestrávená laktóza sa dostane do hrubého čreva a naše črevné baktérie namiesto toho laktózu rozložia. Ak naše črevné baktérie rozkladajú laktózu, do hrubého čreva sa dostáva tekutina. To nakoniec spôsobuje gastrointestinálne príznaky ako sú plynatosť, bolesť brucha a hnačka. Intolerancia laktózy sa môže vyskytnúť v akomkoľvek veku a predpokladá sa, že svoju úlohu môže zohrávať aj genetika.
Na druhej strane, potravinová alergia zahŕňa imunitný systém. Histamínová intolerancia, neznášanlivosť lepku, či laktózová intolerancia. V posledných rokoch sa výskyt intolerancií zvyšuje. Čo ich spôsobuje a ako sa im vyvarovať? Veľkú úlohu zohráva práve kortizol.
Kortizol je jedným z viac ako 125 hormónov produkovaných nadobličkami a je naším hlavným stresovým hormónom. Pokiaľ ho naše telo tvorí v správnom množstve, vďačíme mu napríklad za to, že reguluje zápaly v našom tele a buduje náš imunitný systém.
V stresujúcej situácii náš mozog produkuje hormón acetylcholín. Ten podá informáciu nadobličkám, aby buď zvýšili alebo znížili produkciu kortizolu. Keď sme pod dlhodobým stresom, produkujeme príliš veľa kortizolu – nakoniec sa naše nadobličky vyčerpajú a hladina kortizolu klesá. Ak nemáme dostatok kortizolu alebo ak je dopyt po kortizole príliš vysoký a nemôžeme tento dopyt splniť, začneme sa cítiť zle.
Okrem toho, kortizol je protizápalový hormón, ktorý pomáha regulovať účinok histamínu. Keď sa nadmerne uvoľňuje, spôsobuje to, že tieto bunky sa rozkladajú a uvoľňujú histamín po celom tele vrátane tráviaceho systému - čo nám spôsobuje citlivosť na niektoré zložky potravín. Čo sa týka intolerancie na laktózu, jedná sa o najrozšírenejší druh intolerancie a trpí ňou až 70% svetovej populácie.
Náš imunitný systém sa teda nedokáže brániť voči infekciám, či iným ochoreniam ako by to urobil na normálnych okolností. Vírusy a baktérie sa množia do tej miery, že môžu infikovať mnoho buniek, čo vedie k príznakom a zvýšenej pravdepodobnosti intolerancie.
Disponujeme kvalitnými prístrojmi na diagnostiku stresu. Vďaka nim Vám vieme pomôcť a zabrániť nielen vzniku intolerancii, ale aj iných nežiadúcich symptómov a ochorení.
Adresa a sídlo
Inštitút stresu, s.r.o.
Tamaškovičova 2742/17,
917 01 Trnava
IČO: 36467456
IČ DPH: SK2020018902
Telefón
© 2023 Inštitút stresu, s.r.o. made by PROGNESSA