Dlhodobý výkon (peak perfomance) a stres sú v psychológii vzájomne prepojené pojmy. Stres môže mať významný vplyv na dlhodobý výkon jednotlivca, a to tak pozitívny, ako aj negatívny. Na jednej strane môže krátkodobý stres pôsobiť ako motivátor, ktorý pomáha jednotlivcom podávať čo najlepší výkon v situáciách pod vysokým tlakom. Tento jav je známy ako „eustres“. Je spájaný s pozitívnymi, príjemnými pocitmi, pomáha nachádzať rovnováhu a stabilitu.
Opozitom eustresu je distres. Nadmerný alebo chronický stres môže mať negatívny vplyv na dlhodobý výkon jednotlivca. Stres aktivuje uvoľňovanie hormónu kortizol, ktorý môže mať negatívny vplyv na motiváciu, pozornosť a sebadôveru, čo môže časom negatívne ovplyvniť schopnosť jednotlivca podávať čo najlepší výkon. Táto fyziologická reakcia môže mať na jednotlivca množstvo negatívnych účinkov, vrátane zníženej motivácie, zníženej pozornosti a zníženého sebavedomia.
“Pravdou je, že tento rok - moju 25.streleckú sezónu v rade - si užívam pohodovejšie, s väčším nadhľadom a kľudom, s ohľadom na to, čo potrebuje moje telo a moja hlava. Netlačím, neprepínam, sústredím sa nielen na výkon, ale aj na to, aby som to ustála, fyzicky aj psychicky. Naučila som sa, že najskôr sa musím postarať o seba, až potom riešiť, ako “zachrániť svet” a zmanažovať všetkých a všetko okolo mňa. A vďačím za to Inštitútu stresu. Spolupracujeme už nejaký ten piatok a ak by som mohla svoje medaile rozkrájať, kúsok patrí Vám, p.Kováč!”
Adresa a sídlo
Inštitút stresu, s.r.o.
Tamaškovičova 2742/17,
917 01 Trnava
IČO: 36467456
IČ DPH: SK2020018902
Telefón
© 2023 Inštitút stresu, s.r.o. made by PROGNESSA