info@istres.sk
+421 908 984 257

5 preventívnych otázok pred vyhorením


Dlhodobý stres vyčerpáva organizmus. Keď vaše telo nemá dostatok energie, jeho obranné a regeneračné mechanizmy sú narušené. Ak nerovnováha trvá príliš dlho, riskujete, že telo vám nerovnováhu zdôrazní v podobe ochorenia. Cítite sa unavene, bez radosti, nervózne a unavene? Žijete v dlhodobom strese?

Potom je čas na chvíľu sa zastaviť a zhodnotiť, či vám to takto vyhovuje. Zamyslite sa a odpovedzte si na týchto 5 otázok:

 • Cítim sa počas dňa pozitívne?
 • Cítim sa počas dňa motivovane?
 • Cítim sa počas dňa spokojne?
 • Cítim sa počas dňa sústredene?
 • Cítim sa počas dňa oddýchnuto?

Ak ste kladne odpovedali na menej ako tri otázky, neváhajte, navštívte nás.

Ak počas dňa zažívate aspoň tri z nich, máte dostatok energie na zvládanie bežných nárokov. Snažte sa udržať si tento stav, pretože dostatok energie prináša tieto benefity:

 • ak sa vám podarí dobre si rozložiť sily na zvládnutie každého dňa, môžete prežívať zaujímavejší a pestrejší život,
 • ak sa naučíte dostatočne dobíjať baterky, budete viac pozitívny a spokojný,
 • budete lepšie zvládať výzvy,
 • budete sa cítiť spokojnejšie, pretože budete mať svoj život pod kontrolou.

Upúšťate od koníčkov a nemáte čas na priateľov?

Prečo by ste za žiadnych okolností nemali obmedzovať svoje záľuby a spoločenský život.

V rozhovoroch s klientmi často počúvame vetu „nemám čas, nemám energiu“. Človek sa do tohto stavu dostane tak, že pod náporom povinností postupne pracuje viac a viac. A čím náročnejšie prežíva obdobie, tým viac pracuje a ukracuje si z chvíľ oddychu. Takto vzniká veľký problém, ktorý našich klientov privádza do Inštitútu stresu.

Nemám čas, nemám energiu

Keď máte dostatok energie, viete všetko zvládať bez toho, aby ste pociťovali stres. Ak vám energia chýba, aj bežné nároky vás môžu poriadne vystresovať a cítite sa ako napätá struna. Bežná reakcia, keď sa cítime pod stresom je taká, že sa snažíme zbaviť nejakých aktivít, aby sme poľavili tlak povinností. Rozmýšľame vtedy spôsobom: „Je toho veľa, musím niečo vyčiarknuť. Zruším tú návštevu a cvičiť pôjdem budúci týždeň.“ Ale takáto taktika vôbec nie je efektívna.

Môže byť užitočné, zbaviť sa nepotrebných činností, ale vyčiarkavanie činností zo života, môže viesť ku sklamaniu a nespokojnosti. Ak to človek robí príliš často, život sa postupne stáva menej bohatý a menej produktívny. Ak obmedzujete svoje koníčky a spoločenský život, pretože máte náročnú prácu/školu, pomaly sa do vášho života dostaví pocit, že vám chýba niečo veľmi cenné.

Ak nemáte čas na priateľov, pomaly sa do dostaví pocit, že vám chýba niečo veľmi cenné.

Zlaté pravidlo oddychu, aby neprišlo vyhorenie

Čím má človek náročnejšiu prácu alebo zažíva náročné obdobie v súkromí, tým viac si musí strážiť priestor na relax a regeneráciu organizmu. Ak nechcete dospieť k vyčerpaniu organizmu alebo k syndrómu vyhorenia, zapamätajte si toto zlaté pravidlo:

Čím extrémnejšie výkony podávate, tým extrémnejšie musíte relaxovať.

Ak potrebujete pomocnú ruku pri zvládaní stresu a záťaže,vyberte si z našich služieb.

Menej stresu, viac pohody

Sledujte nás

Adresa a sídlo

Inštitút stresu, s.r.o.

Tamaškovičova 2742/17,
917 01 Trnava

IČO: 36467456
IČ DPH: SK2020018902

  © 2023 Inštitút stresu, s.r.o. made by PROGNESSA

  envelopephone-handset