Neexistuje žiadna neutrálna technika zvládania stresu, ktorá by vyhovovala úplne všetkým. Skúsenosti z minulosti, genetika, sociálna podpora a prebiehajúce životné udalosti prispievajú k nášmu výberu. Správna technika na zvládanie stresových situácií rezonuje s naším ja, vyhovuje životnému štýlu a je schopná zamerať myseľ a prerušiť každodenné myšlienky, aby vyvolala relaxačnú odpoveď. Kombináciou rôznych techník sa zvyšuje celková stresová odolnosť jedinca (zdroj).
Relax nie je len sladké ničnerobenie s vyloženými nohami pred zapnutou televíziou. Cieľom plnohodnotného relaxu je harmonizovať emócie aj myseľ a pociťovať vyššiu mieru pohody za každých okolností. Ponúkame vám pár jednoduchých tipov!
Znie to skutočne ako klišé, ale jedna z relaxačných techník, ktorú v Inštitúte stresu ponúkame svojim klientom, je nácvik správneho dýchania. Neverili by ste, ako vás takáto drobnosť dokáže upokojiť. Naučíme vás, ako stres jednoducho „predýchať“. Efektívna metóda je 5+2+5. Čo to znamená? Hlboký nádych v priebehu 5 sekúnd, 2 sekundy podržíme dych a zapojíme výdych v trvaní 5 sekúnd. Táto technika pomáha upokojiť organizmus v priebehu pár minút.
Naopak, ak dýchate plytko a rýchlo, napätie sa hromadí v oblasti krčnej chrbtice, čo spôsobuje vytváranie spaziem v svaloch. Následkom je zhoršenie zdravia po fyzickej aj psychickej stránke.
Dýchanie je základným ľudským prejavom, bez ktorého vydržíme len niekoľko minút. Je dôležité pre náš život, lebo práve ním zásobujeme telo a naše bunky kyslíkom. Dýchaním čistíme aj lymfatický systém, ktorý dopravuje splodiny látkovej výmeny k vylučovacím orgánom. Správnym bránicovým dýchaním masírujeme orgány brušnej dutiny, čím podporujeme trávenie, zapájame do procesu správne svaly tela a predchádzame tak rôznym zdravotným problémom.
O pozitívnych účinkoch prechádzky sme písali už skôr. Ako to funguje? Pri prechádzke sa vaše telo uvoľní, uľaví sa očiam, benefity pocíti váš kardiovaskulárny systém, telesná kondícia aj dýchanie a taktiež sa vám po dobrej prechádzke bude aj lepšie spať. Nenabádame vás na dlhé túry. Počas pracovného dňa stačí, keď sa v rámci obednej prestávky prejdete okolo budovy, pri priľahlom jazere, v tichých uličkách alebo jednoducho budete na vzduchu a budete sa hýbať. Vyskúšajte to, hneď sa vám bude lepšie pracovať.
Smiech, pri ktorom sa až chytáte za brucho, odľahčí nielen psychickú záťaž, ale má vplyv aj na nastavenie tela. Znižuje kortizol, čo je jeden z hlavných stresových hormónov, zvyšuje hladinu endorfínov, čo sú naopak takzvané hormóny šťastia (zdroj). Potešte sa teda svojím obľúbeným seriálom, pobavte sa na vtipoch, zavolajte kamarátke. Určite viete, čo vás najviac rozosmeje ?.
Veďte si denník vďačnosti. Stačí malý diár pri posteli alebo v taške. Počas dňa alebo večer si zapíšte pár viet, za čo ste v živote vďační. „Pocit vďačnosti a jej vyjadrovanie odvracia negatívne myšlienky a obavy,“ hovorí kouč Joni Emmerling. Vďaka týmto zápiskom si budete viac vážiť bežné veci ako úsmev, jasný deň, zdravie,… Ak vás neskôr zastihne stres, prelistujte si svoje poznámky vďačnosti a uvidíte, že si tak pripomeniete naozaj dôležité veci.
Čítanie je najlepší spôsob, ako odbúrať stres. Už 6 minút čítania dokáže znížiť stres o dve tretiny. Ak milujete čítanie, výsledky tohto výskumu vás potešia. Výskum University of Sussex priniesol zistenie, že čítanie redukuje stres efektívnejšie, ako iné spôsoby relaxu. Ako je napríklad počúvanie hudby, prechádzka, čajové rituály, či hranie videohier.
„Čítanie fungovalo najlepšie, redukovalo stres o 68 %,“
vyjadril sa neuropsychológ Dr. David Lewis.
Proces čítania je viac ako iba rozptýlenie mysle. Je to aktívne zapojenie predstavivosti. Napísané slová stimulujú vašu kreativitu a umožňujú vám vstúpiť do zmeneného stavu vedomia. Toto je obzvlášť zaujímavý výsledok, ak sa zamyslíme, že každý občas hľadáme úniku zo stresu. Práve čítanie nám ponúka rýchle, jednoduché, relatívne lacné a krásne riešenie.
V detstve bolo kreslenie neodmysliteľnou aktivitou, ktorá rozvíjala nielen našu fantáziu, ale aj kreatívnu stránku. Ak ste túto detskú záľubu stratili, nie je príliš neskoro sa k nej znova vrátiť.
Ak nemáte radi kreslenie alebo maľovanie, skúste zvážiť omaľovánky. Antistresové omaľovánky sú dnes veľmi populárne, a je za tým dobrý dôvod! Výskumy neustále ukazujú, že vyfarbovanie môže mať meditatívny účinok. Zistilo sa, že úrovne úzkosti sa znižujú u ľudí, ktorí vyfarbovali zložité geometrické vzory. Práve z tohto dôvodu je to jeden z ideálnych spôsobov na odbúranie stresu.
Vedome si všímajte svoje telo a naučte sa rozoznávať, kde a ako cítite stres. Nalaďovať sa na svoje telo vám pomôže toto cvičenie: ľahnite si na chrbát, alebo sa pohodlne posaďte s nohami na podlahe. Začnite od končekov prstov na nohách, pokračujte celým telom až k vrchu hlavy. Všímajte si, aký máte pocit v jednotlivých častiach tela. Jednoducho si len uvedomujte miesta, kde sa cítite uvoľnene, a kde napäto. Keď zachytíte napätie, venujte sa tejto oblasti 1-2 minúty. Predstavujte si, ako do tejto časti s každým nádychom prúdi vzduch, a s výdychom postupne odchádza napätie.
Ak vám predošlé rýchle formy neprinášajú želaný výsledok, máme pre vás systematické riešenie v podobe svalovej relaxácie. Stretli ste sa už niekedy s týmto pojmom? Ide o účinnú relaxačnú techniku, počas ktorej uvoľňujete a sťahujete svaly určitej skupiny, a tým napomáhate uvoľniť napätie. Poviete si, že čo už len na tom môže byť antistresové?
Samotný autor tejto techniky, Jacobson, uvádza:
„Niekedy je potrebné uvoľniť najprv telo, aby sa mohla uvoľniť myseľ.”
Nácvik techniky je systematický, trvá niekoľko týždňov. Výsledky v podobe výraznejšieho uvoľnenia vždy, keď to potrebujete, stoja za to.
Zdroje: journals.sagepub, American Art Therapy Association, Helpguide, Telegraph.co.uk
Adresa a sídlo
Inštitút stresu, s.r.o.
Tamaškovičova 2742/17,
917 01 Trnava
IČO: 36467456
IČ DPH: SK2020018902
Telefón
© 2023 Inštitút stresu, s.r.o. made by PROGNESSA