info@istres.sk
+421 908 984 257

Stres vám nedá spávať? Tieto 2 techniky Vám môžu pomôcť k pokojnému spánku

Kategória: ,

Ruku na srdce: Keď ste v strese, všímate si, ako dýchate?

Odpovedali ste NIE? Tak patríte k drvivej väčšine ľudí, ktorí sa dávajú ľahko strhnúť stresujúcou situáciou, a tým prestávajú myslieť na prejavy svojho tela. Pritom pokojné, plynulé dýchanie do oblasti žalúdka je to pravé orechové pre odvrátenie daného stavu a nastolenie relaxu.

Prečo správne dýchanie pomáha?

Dýchanie je základným ľudským prejavom, bez ktorého vydržíme len niekoľko minút. Je dôležité pre náš život, lebo práve ním zásobujeme telo a naše bunky kyslíkom. Dýchaním čistíme aj lymfatický systém, ktorý dopravuje splodiny látkovej výmeny k vylučovacím orgánom. Správnym bránicovým dýchaním masírujeme orgány brušnej dutiny, čím podporujeme trávenie, zapájame do procesu správne svaly tela a predcházame tak rôznym zdravotným problémom.

Pozor na plytké dýchanie

Predsa sa však v súčasnosti stáva, že väčšina z nás zabúda na svoj dych, dýcha rýchlo a plytko do pľúc. A to je zle. Plytkým a rýchlym dýchaním sa nahromaďuje väčšie napätie v oblasti krčnej chrbtice, hrudník sa nerozťahuje do šírky, čím dochádza k nedostatočne pracujúcim lopatkám a svalom. Postupne sa tak náš chrbát deformuje, skracujú sa trapézy, ramená sa sťahujú dovnútra a my sa začíname cítiť horšie po fyzickej, ale aj psychickej stránke.

Dávajte si pozor na plytké dýchanie a iné zlozvyky pri dýchaní. 

Dýchanie tak ľahko odhalí váš spôsob života a pocity. Pri hneve sa nám napríklad stiahne brušná stena a dýchame strednou časťou pľúc. Na druhej strane, keď relaxujete, prevláda hlboké, bránicové dýchanie. A práve ono je dôležité na zmiernenie úzkostí, depresie, zníženie stresu a zvýšenie sústredenosti.

Dychové cvičenia, ktorá vám pomôžu zrelaxovať

Ak by ste však chceli vyskúšať na začiatok niečo jednoduchšie, posaďte sa na stoličku a začnite dýchať do brucha. Postupne sa snažte jemne predlžovať výdych tak, aby bol trochu dlhší ako nádych. Ak by ste zo začiatku mali problémy s dĺžkou momentu nádychu a výdychu, pokojne si počítajte ich doby. Dýchajte takto aspoň 10 minút a potom si doprajte odpočinok na zemi.

Takto praktizované pravidelné dychové cvičenie vám pomôžu lepšie zvládať a odbúrať stres, ale je aj výborným prostriedkom na zmiernenie prejavov astmy, vysokého krvného tlaku či bolesti hlavy.

Skúste relaxačnú metódu – uzemňovanie

Ak patríte k ľuďom, ktorí sa väčšinu týždňa ponáhľajú a nemajú čas na oddych, vyskúšajte relaxačnú metódu, tzv. uzemňovanie.

Relaxačných metód je množstvo, ale my sa dnes zameriame na tzv. metódu uzemňovania. Okrem toho, že vám pomôže vyčistiť myseľ, touto technikou odstránite aj napätie z tela, uvoľníte stuhnuté svaly a nabijete sa novou energiou.

Uzemňovanie – postup

Sadnite si na stoličku, oprite sa a skontrolujte, či máte nohy rozkročené na šírku bokov. Potom zavrite oči a sústreďte sa na dýchanie. Po chvíli si začnite predstavovať, že váš dych prechádza postupne celým celom, od hlavy, cez trup, ruky, panvu, spodné končatiny a vydychuje sa až do zeme. Ak zvládnete túto  vizualizáciu, môžete pokračovať ďalej.

Zavrite oči, dýchajte ...

Po vydychovaní do zeme si predstavte, že zo zeme do vás preniká červená farba a tá ide nahor celým vaším telom. Ak ucítite príliš veľký tlak v tele, relaxáciu zastavte a predýchajte sa smerom k zemi. Pocitu mierneho tlaku sa nemusíte obávať. Ak to zvládnete dotiahnuť až k vrcholu hlavy, predstavte si, že z vás vytryskla zlatá farba, ktorá ďalej tečie okolo vášho tela. Mal by vás zaplaviť veľký pocit uvoľnenia a v niektorých prípadoch sa môžu vyskytnúť až zimomriavky. Je to znak, že sa váš nervový systém uvoľnil.

Význam relaxácie

Prečo sa oplatí robiť toto alebo podobné cvičenia pravidelne? Odpoveď je jednoduchá. Dlhodobou záťažou a stresom sa postupne človek začne cítiť unavený, bez energie a radosti zo života. Postupne tieto „nepatrné“ problémy môžu vyústiť do vážnejších stavov, ako napríklad syndróm vyhorenia. Nevyvážený spôsob života sa prejavuje vo fyzickom a psychickom napätí, čo má výrazný negatívny vplyv napríklad na spánok, kardiovaskulárny a tráviaci systém.

Začnite preto uvoľňovať vašu myseľ. Je zázračným nástrojom, o ktorý sa občas zabúdame starať. Hlava neslúži len na prácu, ale má rada aj správny relax. Doprajte jej ho aj vy.

ZRELAXUJTE SA S NAMI!

Menej stresu, viac pohody

Sledujte nás

Adresa a sídlo

Inštitút stresu, s.r.o.

Tamaškovičova 2742/17,
917 01 Trnava

IČO: 36467456
IČ DPH: SK2020018902

    © 2023 Inštitút stresu, s.r.o. made by PROGNESSA

    envelopephone-handset