info@istres.sk
+421 908 984 257
Chôdza pre zdravie

Chôdza, kráľovná športu

Kategória: ,

O pozitívnych účinkoch chôdze sa už popísalo na internete viac ako dosť. Dajte si však ruku na srdce a odpovedzte úprimne na nasledujúcu otázku: Koľko hodín z dňa prejdete pešo a koľko presedíte?

Americká psychologická asociácia (APA) v rámci každoročného výskumu Stress in America  prezentovala výsledok, že 37% dospelých má pravidelný pohyb menej ako 1x týždenne.

My ľudia sme iracionálni. To si treba priznať. Vieme, ako dôležitý a zdravý je pohyb, napriek tomu si ho niekedy nedoprajeme. Spomínaný výskum ukázal, že tretina ľudí uviedla, že po cvičení sa cítia dobre. Tretina sa vyjadrila, že pohyb ich dostáva do dobrej nálady, a posledná tretina odpovedala, že sa cítia menej vystresovaní.

V tomto článku sa dozviete, aký vplyv má na vás „obyčajná“ prechádzka a prečo v stresových obdobiach zabúdame na pohyb.

Prečo začať s chôdzou?

Chôdza je vhodnou aktivitou v prípadoch, ak si chcete šetriť kĺby alebo máte problémy s chrbticou. Zároveň vám pomôže prečistiť si myseľ, utužiť kondíciu, zrýchli metabolizmus a zásobí váš mozog potrebnou dávkou kyslíka.

Je prirodzenou aktivitou, počas ktorej je vynikajúce začať praktizovať aj meditačné cvičenia. Sústredením sa na svoje dýchanie, uvedomovaním si postoja svojho tela pri chôdzi, si trénujete svoje sebauvedomovanie, tzv. bdelú pozornosť (mindfulness). Postupne sa tak v osobnom a pracovnom živote stávate viac sústredenými, zlepšuje sa vám spánok, dokážete lepšie zvládať stres a nepríjemné emócie (najmä depresiu, úzkosť, hnev). Možno si myslíte, že to znie ako rozprávka, ale vyskúšajte, funguje to.

Prechádzka vám prináša tieto benefity:

  • Zmierňuje stres, osviežuje myseľ, uvoľňuje telo,
  • pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém,
  • prechádzka v prírode značne uľavuje očiam,
  • ak sme s niekým, rozhovor a blízkosť má úplne inú kvalitu,
  • zlepšuje dýchanie, telesnú kondíciu,
  • prináša kvalitnejší spánok.
Prechádzka v prírode
Prechádzka pomáha osviežiť myseľ a uvoľniť telo.

Vďaka prechádzke sa budete lepšie vyrovnávať so stresom a budovať si lepšie mentálne zdravie. Výskumy dokázali, že ľudia, ktorí mali pravidelný pohyb, mali v nasledujúcich 5 rokoch o 25 % nižší výskyt depresívnych a úzkostných porúch.

„Chôdza vám môže pomôcť fyzicky a emocionálne zvládať úroveň stresu. Môže to byť čas na uzdravenie - zdravý spôsob, ako sa vysporiadať s negatívnymi emóciami. Vďaka pozitívnym chemickým zmenám v tele môže chôdza zlepšiť vašu náladu. Ja osobne považujem svoje prechádzky za meditatívne, je to čas, kedy moja myseľ vypína. Práve pri prechádzaní mi napadli riešenia naliehavých problémov a tento čas využívam, ak sa rozhodujem o veciach, ktoré som predtým odkladala... Ak vezmeme do úvahy alternatívy; drogy, alkohol a čokoláda, to všetko sú zlé návyky, ktoré ohrozujú naše zdravie, a pás a následne vedie k väčšiemu stresu. Chôdza je skvelý spôsob, ako zvládať stres, a to najlepšie zo všetkého  je, že je jednoduchá, zábavná, zdravá a bezplatná... tak dotoho!“

- Cherie Collazo , NASM Elite Trainer

Pohyb ako luxus

Chôdza v lese
Trávenie času v prírode znižuje stres.

Trávenie času v prírode súvisí so znižovaním stresu.

Podľa nedávneho výskumu prechádzka v parku alebo medzi zeleňou uvádza náš mozog do meditatívneho stavu. Zistilo sa, že pri prechádzaní dochádza k takzvanej „mimovoľnej pozornosti“, čo znamená, že vieme udržať pozornosť a zároveň máme priestor pre reflexiu. Vyskúšajte meditačnú prechádzku v jednom z vašich obľúbených parkov, aby ste si užili zdravotné prínosy miernej fyzickej aktivity a zároveň upokojili myseľ a zvýšili povedomie/všímavosť.

Ďalší obrovský prínos prechádzky v prírode je, že dochádza k zlepšeniu pamäti a pozornosti (zdroj) a to dokonca aj v období zimy, kedy sa vie zlepšiť pamäť a rozpätie pozornosti až o 20 %. Ukázalo sa, že prechádzka alebo rýchla chôdza vám dodá energiu na niekoľko ďalších hodín.

Skúste si položiť túto otázku. Odpoveď mnohých možno prekvapí. „Kedy naposledy som bol/-a vonku dlhšie ako hodinu?“

Pokúste sa niekoľkokrát týždenne chodiť von na 20-30 minút, aby ste zmiernili stres a posilnili svoju myseľ.

Pri pohybe nemyslíme na problémy

Pokiaľ je telo v pohybe, tak sa ani psychika nemôže zastaviť a zacykliť v bludnom kruhu. Všimnite si niekedy, či pri športe myslíte na prácu a povinnosti. Ak robíte šport, ktorý vás baví, nie je možné, aby ste mysleli na problémy. Nanajvýš sa vám podarí myšlienky na pohyb a problémy medzi sebou striedať.

Fyzická aktivita priamo podporuje znižovanie stresu tým, že podporuje uvoľňovanie hormónov nazývaných endorfíny, ktoré sú spojené so šťastím.

Prechádzka s priateľmi má ešte viac výhod!

Váš sociálny život je jeden z najlepších nástrojov, ako odbúrať stres. Urobte zo svojej každodennej prechádzky skupinovú aktivitu. Zdieľajte s priateľmi a známymi vaše každodenné prežívanie. Môžete tak získať novú perspektívu na problémy, podelíte sa o radosť, a zároveň si tak udržujete silné vzťahy. Ukázalo sa, že sociálna podpora od priateľov, rodiny a členov komunity zvyšuje odolnosť voči stresu a znižuje hladiny stresového hormónu kortizol.

Zdroje: Apa, Adaa, Verywellmind, Sharecare, Huffpost, Umich news, WebMD.

Menej stresu, viac pohody

Sledujte nás

Adresa a sídlo

Inštitút stresu, s.r.o.

Tamaškovičova 2742/17,
917 01 Trnava

IČO: 36467456
IČ DPH: SK2020018902

    © 2023 Inštitút stresu, s.r.o. made by PROGNESSA

    envelopephone-handset