info@istres.sk
+421 908 984 257

SMS správa, ktorá znižuje stres. Buďme v spojení

Kategória: ,

Textové správy sú pre dnešný moderný svet už samozrejmosťou. Predpokladá sa, že len v USA sa denne odošle viac ako 6 miliárd textových správ. Toto sa týka najmä mladých dospelých, ktorí si cez deň vymenia aj 109 esemesiek. Vedeli ste, že aj jedna esemeska od správneho človeka dokáže znížiť váš stres a pomôže vám prekonať stresovú situáciu?

Hoci je esemeskovanie bežné, nie je preskúmané, či môžu byť esemesky aj nejakým spôsobom pre ľudí fyziologicky užitočné alebo naopak škodlivé. Isté je, že neskoré nočné esemeskovanie alebo telefonáty sú podľa odborníkov spojené s horším spánkom a väčšou pravdepodobnosťou úzkosti a depresívnych stavov. S tým môže byť spojená aj nižšia pracovná výkonnosť a vyššia pravdepodobnosť vyhorenia.

Pomôžu vám blízki

Na druhej strane je preukázané, že sociálna podpora od najbližších ľudí má pozitívny vplyv na stres a chráni vás pred jeho škodlivými účinkami na zdravie. Ak dostávate podporu od svojich blízkych, tak blížiacu sa udalosť, ktorá vo vás vyvoláva stres, nevnímate tak hrozivo.

Esemeska od správnej osoby dokáže zahnať stres.

Buď priateľ zníži vami vnímanú hrozbu (napríklad vám pripomenie, že na schôdzi nebude prítomný váš šéf, teda že sa nie je prečo báť) alebo úľavu poskytne aj pomocou spätnej väzby (ak sa bojíte prezentovať pred ľuďmi, vypočuje vás, ohodnotí a poskytne rady). Sociálna podpora tiež podľa predchádzajúcich výskumov znižuje kardiovaskulárne odpovede na stres, čím chráni vaše zdravie. Medzi najčastejšie zisťované kardiovaskulárne odpovede patria krvný tlak a srdcová frekvencia, ktoré sa pri stresovej reakcii rýchlo zvyšujú. Vyšší krvný tlak a srdcová frekvencia sú významne spojené s vyšším rizikom kardiovaskulárnych ochorení.

Chcete lepšie zvládať stres? Neváhajte,  NAVŠTÍVTE NÁS.

Výskum, v ktorom esemesky znížili stres

Hookerová, Camposová a Pressmanová (2018) sú autorkami zaujímavého výskumu, ktorý sa týkal fyziologického vplyvu textových správ na človeka v stresovej situácii, pretože o tejto téme je dostupných len málo informácií. Tieto autorky sa rozhodli skúmať kardiovaskulárne účinky prijímania textových správ na ženy od svojich partnerov počas stresu. Výskumu sa zúčastnilo 75 zdravých žien vo veku 18-30 rokov.

Ženy dostali stresovú úlohu, počas ktorej dostávali od svojich partnerov podporné textové správy, banálne textové správy alebo žiadne textové správy. Počas výskumu boli monitorované hodnoty ich krvného tlaku, pričom žiadna z týchto žien netrpela kardiovaskulárnym ochorením. Zo záverov tejto štúdie vyplýva, že textové správy môžu vo významnej miere znížiť potenciálne škodlivé reakcie na stresory. Ženy s textovou podporou od svojich partnerov vykazovali vo významnej miere nižšie kardiovaskulárne zvýšenia, keď boli vystavené stresujúcej úlohe.

Tieto výsledky naznačujú, že váš partner môže ovplyvniť nielen vašu psychickú pohodu, ale aj tú fyzickú. Ak pri sebe s partnerom stojíte a vyjadrujete si podporu aj v ťažkých situáciách, verte, že vám náročné úlohy v živote pôjdu ľahšie a budete sa cítiť menej v strese. Niekedy stačí aj obyčajná SMS.

Zdroj: Emily D. Hooker, Belinda Campos, Sarah D. Pressman (2018). It just takes a text: Partner text messages can reduce cardiovascular responses to stress in females, Computers in Human Behavior. 84, 485-492.

Menej stresu, viac pohody

Sledujte nás

Adresa a sídlo

Inštitút stresu, s.r.o.

Tamaškovičova 2742/17,
917 01 Trnava

IČO: 36467456
IČ DPH: SK2020018902

    © 2023 Inštitút stresu, s.r.o. made by PROGNESSA

    envelopephone-handset