info@istres.sk
+421 908 984 257
Metódy proti stresu: 14 rýchlych a zábavných, ktoré musíte vyskúšať!

Metódy proti stresu: 14, ktoré musíte vyskúšať!

Kategória: ,

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Stres je škodlivý, to je nám už dlhodobo známe. Ale podnikáme proti nemu nejaké kroky?

Nie, väčšinou len využívame výhovorku „nemám na to čas“. No bojovať proti stresu vieme aj inak ako dlhými meditáciami. Ako dôkaz vám uvádzame tieto jednoduché a overené metódy proti stresu.

1. Bozkávanie, objímanie a držanie za ruky

Objímanie a láskanie majú blahodarný vplyv na naše telo. Spomaľujú  uvoľňovanie stresového hormónu kortizol a zvyšujú produkciu endorfínov (hormónov šťastia), ktoré dopomáhajú v boji proti depresii a stresu. Samotný pocit blízkosti s niekým, koho milujete, môže dodať perspektívu. Keď do vašich životov vložíte trochu lásky, stresory sa zdajú menšie a menej podstatné.

2. Pomoc druhým

Otvoriť  dvere, podržať výťah,  navigovať neznámeho, spýtať sa, či môžete pomôcť… Vedeli ste, že takéto maličkosti  znižujú každodenné účinky stresu? Rovnako to platí aj s charitou, ale pozor! Pomoc druhým má  na nás  pozitívne účinky, len pokiaľ sme sami v situácii, že si  môžeme dovoliť pomáhať druhým. Predsa ako sa vraví, najprv pomôž sebe až potom môžeš pomôcť ostatným.

3. Hra so psom

Pokiaľ majiteľ so svojím psom udržia 2,5 minúty očný kontakt počas hrania, hladina oxytocínu v tele stúpne až o 20 %.

4. Masáž

Odborníci potvrdzujú, že dotyk má liečebné účinky. Výskum uverejnený v New York Times odhalil, že 45-minútová švédska, alebo jemná masáž zníži stresové hormóny, zvýši imunitu a tiež zvýši hladinu oxytocínu (hormónu lásky).

5. Čítanie

Čítanie je najlepší spôsob, ako odbúrať stres. Už 6 minút čítania dokáže znížiť stres o dve tretiny.

Pletenie nám pomôže dostať sa do stavu relaxácie (obr. http://tarotbythom.com/)
Pletenie nám pomôže dostať sa do stavu relaxácie (obr. http://tarotbythom.com/)

6. Pletenie a háčkovanie

Opakujúca činnosť pletenia a háčkovania môže vyvolať podobný stav ako je možné dosiahnuť pri meditácii alebo jóge. Pokiaľ túto činnosť už plne ovládame a vykonávame, môže nám znížiť srdcovú frekvenciu, krvný tlak a znížiť hladinu kortizolu.

7. Hudba

Ako ideálne využiť čas do práce? Vytvorte si playlist so zvukmi prírody alebo s vašimi obľúbenými pesničkami. Výskumy dokazujú, že počúvanie pokojnej hudby pomáha znižovať krvný tlak, srdcovú frekvenciu a redukuje úzkosť.

8. Čas v prírode

Prechádzka v prírode taktiež znižuje krvný tlak a stresové hladinu stresovým hormónov. Obklopenie zeleňou nám pomáha  v boji proti úzkosti a depresii. Dokonca samotný pohľad z okna na stromy a zvieratá pôsobí relaxačne a upokojujúco.

9. Umývanie riadu

Aj napriek tomu, že mnohé ženy vnímajú umývanie  riadu ako otravné, vedci z Floridy zistili opak. Presnejšie sa zamerali na  umývanie riadu, ale nie úplne rutinné. Ide o techniku plného uvedomovania si činnosti (mindfulness).  To znamená, že počas umývania sa plne sústredíme na všetky aspekty činnosti- na teplotu vody, vôňu mydla, štruktúru riadov. U ľudí, ktorí využívali túto techniku pri domácich prácach, sa znížila stresová hladina až o 27 % oproti tým, čo upratovali zvyčajným spôsobom.

Mnohé domáce práce vnímame ako nepríjemné. No prečo neskúsiť ako metódy proti stresu vysávanie, kosenie či hrabanie lístia pre spojenie príjemného s užitočným?

Domáce práce nám môžu pomôcť znížiť stres (obr. hhsshare.ca)
Domáce práce nám môžu pomôcť znížiť stres (obr. hhsshare.ca)

10. Mandala

Kreslenie alebo vypĺňanie mandál je kreatívna činnosť, ktorú môžeme využiť napríklad namiesto pozerania televízie. Prináša nám uvoľnenie napätia, vyrovnanie sa so stresujúcim náporom povinností a ujasnenie si toho, kde sa nachádzame a čo vlastne chceme.

11. Seďte rovno

Zhrbenie znižuje sebavedomie a náladu. Ale pokiaľ sedíme vzpriamene, lepšie odolávame stresu, posilňujeme si sebavedomie a sebadôveru, zlepšujeme si náladu a produktivitu.

12. Sex

Na fakte, že sex redukuje stres, sa zhodlo mnoho vedeckých štúdií. Sexuálny život pomáha odbúravať stres, uvoľniť sa a nadobudnúť harmóniu.

13. Sledujte akvárium

Sledovanie rýb pri plávaní pôsobí taktiež upokojujúco. Neverili by ste, že aj táto činnosť nám znižuje krvný tlak aj tep.

14. Ďalšie metódy proti stresu

Všetci sme jedinečné, unikátne bytosti, a tak aj na každého z nás funguje niečo iné. Pre niekoho to môže byť starostlivosť o izbové rastliny alebo kopanie v záhradke. Pre iných, maličkosti ako obliecť si pohodlný sveter, zavolať kamarátovi, zdriemnuť si, popíjať čaj, obdariť niekoho úsmevom, zamerať sa na to, za čo sme vďačný.

Všetky uvedené metódy proti stresu boli skúmané vedcami a overili sa ako účinné. Takže ešte stále si myslíte, že boj proti stresu je časovo veľmi náročný a nenájdete si na naň priestor vo vašich životoch?

Nevadilo by vám investovať do seba viac času? Napríklad 30 minút raz do týždňa? Prihláste sa na relaxačné tréningy a naučíme vás ako sa zbaviť nahromadeného stresu.

Zdroj titulného obrázka: visual.ly
Zdroje: psychologytoday.com, sciencedaily.com, nytimes.com, webmd.com, huffingtonpost.com
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Menej stresu, viac pohody

Sledujte nás

Adresa a sídlo

Inštitút stresu, s.r.o.

Tamaškovičova 2742/17,
917 01 Trnava

IČO: 36467456
IČ DPH: SK2020018902

    © 2023 Inštitút stresu, s.r.o. made by PROGNESSA

    envelopephone-handset