info@istres.sk
+421 908 984 257
joga a jej benefity

Joga a jej benefity pútajú pozornosť vedcov

Kategória: ,

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Joga pomáha redukovať stres, znižuje únavu, depresiu či hnev. Dokonca podporí produkciu hormónu šťastia aj celkovú životnú pohodu. Vedecky overené. Vyskúšajte!

Joga v sebe spája starovekú tradíciu a zároveň moderný boom rozšírený do celého západného sveta. Toto globálne nadšenie nevzniklo nadarmo a je postavené na pevných, stáročiami overených tradíciách a ich benefitoch, ktorých je nespočetne. Okrem tých fyzických, ponúka cvičenie jogy veľký prínos pre psychickú rovnováhu a pokoj, ktorý v dnešnej rýchlej dobe tak veľmi chýba. Zameriame sa na jej vplyv na prežívanie stresu.

Stres, joga a 3 vedecké štúdie

Keďže chronický stres, psychické vyčerpanie či syndróm vyhorenia sú novodobou epidémiou, pozreli sa na ospevovanú jogu už aj mnohí vedci. Na vzorke žien, ktorá s jogou predtým nemala vôbec žiadne skúsenosti s jogou a podstúpili 12 týždenný joga program zistili zníženie nasledovných prejavov, ktoré súvisia so stresom:

  • Napätie a úzkosť
  • Depresia
  • Hnev a hostilita
  • Únava
  • Zmätenosť
  • Somatizácia

Počas 12 týždňov skúmali efekt jogy aj ďalší výskumníci, ktorí sa zamerali na meranie biologických ukazovateľov priamo z krvi študentov, ktorí počas tohto obdobia absolvovali joga program. Ten pozostával z jednej 90-minútovej lekcie týždenne, ktorá zahŕňala vybrané pózy (asány), nácvik awareness (uvedomovania si), kontrolované dýchanie a meditáciu. Tiež bolo odporúčané jogu praktizovať doma každý deň. Pri meraní na konci programu sa vedci dočkali pozitívnych výsledkov. Patrili medzi ne:

  • Zmiernený stres
  • Zvýšenie hladiny antioxidantov v krvi
  • Zvýšenie produkcie serotonínu (hormón šťastia)
  • Zníženie produkcie adrenalínu
  • Čiastočne zlepšené imunitné funkcie
Joga má mnoho benefitov pre telo aj dušu.
Joga má mnoho benefitov pre telo aj dušu.

Ďalší výskum potvrdil okrem zníženia stresu aj podporu celkového well-beingu (životnej pohody) a  zníženie bolestí chrbta, čím sa zvýšila produktivita. Iní dokonca odporučili zamestnancom, aby svojim pracovníkom ponúkali lekcie jogy. A to presne s cieľom redukcie pracovného stresu a vyváženia autonómneho nervového systému.

Takýchto štúdií je mnoho. Opakovane naznačujú, že moderná joga nie je štýlový trend bez duše, ako mnohé iné. Práve naopak. Zameriava sa presne na tie oblasti nášho života, na ktoré teraz často zabúdame. A tie, ktoré v nás moderná doba utláča. Pripomína nám, že to aby sme sa cítili dobre, vedeli relaxovať a zastavili sa, je skutočne dôležité. Možno dôležitejšie, ako kedykoľvek predtým. A napriek tomu, že je stará tisíce rokov, tak ten moderný hektický život dopĺňa a ponúka spôsob, ako stresu nepodľahnúť a vybalancovať ho.

Jogové nepravdy

Na záver sme pre vás vybrali  3 časté mýty, ktoré o joge kolujú a stále mnohých odrádzajú. Jogy sa totiž netreba báť. Jogu treba skúsiť. Ideálne viaceré varianty.

  1. MÝTUS: Na jogu som príliš…(starý, mladý, tučný, neohybný, či akákoľvek iná charakteristika, ktorá vám napadla)

PRAVDA: To najlepšie je, že jej pozitívne účinky si môže užívať každý. Ánokaždý. Joga nepozná hranice. Cvičia ju starí jogínski deduškovia, mladé skupiny, tehotné ženy a všetky typy postáv. Je flexibilná v náročnosti, prevedení, dynamike aj požiadavkách na skúsenosti. Človek dokonca nemusí mať žiadnu „formu“ pred tým, než sa vyberie na hodinu. Inštruktor vie prispôsobiť jednotlivé cviky podľa vašej sily, ohybnosti a preferencie, prípadne zdravotných problémov a obmedzení.

  1. MÝTUS: Je to ako každé iné cvičenie. Nič špeciálne na tom nevidím.

PRAVDA: Samozrejme, každý pohyb má benefity pre zdravie aj psychiku. Joga však nie je iba cvičenie, ale v prvom rade filozofia, ktorá sa do tohto cvičenia manifestuje. Prítomné je nielen telo, ale hlavne myseľ. Všetko prebieha tu a teraz a ostatný svet sa zastaví, aby sa myseľ mohla upokojiť. Má vyhradený priestor len pre seba a pre jogu. Nie pre prácu, nie pre školské povinnosti, nie pre rodinné konflikty. V joge sa kladie extrémny dôraz na dýchanie a sústredenie sa na každý pohyb, ktorý telo momentálne vykonáva. Práve to napomáha spomaleniu tempa a upokojeniu mysle. A presne to je cieľom.

  1. MÝTUS: Na jogu nemám čas.

PRAVDA: Áno, aj to je mýtus. Pre tento článok hádam najdôležitejší. Hoci nám pri mnohých povinnostiach často príde nereálne zaradiť do rozvrhu novú aktivitu, je to stále o vôli a o zvyku. Aspoň trochu času sa stále nájde, ak človek chce. Či to budú 2 hodinové lekcie alebo len predýchanie sa, či zopár póz pred spaním. Doma, v práci, na vedenej hodine, v prírode, je to len na vás.

 

Zdroje: proquest.com
Zdroje obr.: templepurohit.com, indianyogakshetra.com, yogapassionnapa.com[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Menej stresu, viac pohody

Sledujte nás

Adresa a sídlo

Inštitút stresu, s.r.o.

Tamaškovičova 2742/17,
917 01 Trnava

IČO: 36467456
IČ DPH: SK2020018902

    © 2023 Inštitút stresu, s.r.o. made by PROGNESSA

    envelopephone-handset