Stres sa často prejavuje v príznakoch ako je nervozita, úzkostné stavy a problémy so spánkom. Ak vás trápia tieto problémy, prečítajte si, ako treba bylinky proti stresu zbierať, a ako si z nich pripraviť čaje.
Pri pohľade z okna, som sa rozhodla, že sa na stres pozriem aj z pohľadu liečivých rastlín. Spomedzi približne dvadsiatky najpoužívanejších, som vybrala tri rastlinky: medovka, levanduľa, rumanček. Favoritmi sa stali, pretože sa blíži čas ich zberu a sú ľahko dostupné. Bylinky rozvinú svoje účinky až po niekoľkých dňoch, či týždňoch užívania, preto majte trpezlivosť.
Táto svieža rastlinka obsahuje vzácne silice (účinné rastlinné látky s príjemnou vôňou), ktoré sa nachádzajú v lístkoch, a vôbec nie je jednoduché získať a udržať ich počas procesu spracovania. Pôsobí uvoľňujúco a je účinná pri dlhodobom strese. Je vhodná, ak sa u vás stres prejaví ako nervovo podmienené srdcové ťažkosti, psychické podráždenie, či ťažkosti so zaspávaním. Je tiež výborná pri žalúdočných a črevných problémoch, v pozadí ktorých je nervozita.
Pred kvitnutím, počas suchého dňa, ak pred ním bolo niekoľko slnečných dní. Najvyšší obsah silíc je medzi 10-11:00 , ak je zamračené, medzi 12-14:00. Lístky hneď poodtŕhajte zo stonky, a vysušte ich. Medovka sa často (menej efektívne) suší v kytičkách. To ale spôsobí, že cenné silice sa stiahnu do stonky, a lístky potom voňajú iba ako seno. Vysušené lístky skladujte v tmavej uzavretej nádobe, inak aróma rýchlo vyprchá.
1-2 čajové lyžičky sušených lístkov zalejte do hrnčeka prevarenou (nie vriacou) vodou. Zakryté lúhujte 7 minút. Pozor, vyzrážané kvapky na pokrievke je dobré odkvapkať späť do hrnčeka. Keď dodržíte celý postup zberu a prípravy, zvládli ste spomínané kúzlo, ako zachytiť silice medovky.
„Medovka je zo všetkého, čo sa rodí na zemi, najlepšia bylinka na srdce; keď sa užíva vnútorne, rozveselí a rozjarí a obnoví všetky sily tela.“ Paracelsus (1493-1541)
Podobne ako medovka, aj levanduľa obsahuje upokojujúce silice, vďaka ktorým sa radí medzi bylinky proti stresu. Už rímski vojaci ju pri svojich ťaženiach používali na upokojenie nervov. Je zaujímavé, že vôňa levandule sa nezastaví v nose, ale pôsobí až v limbickom systéme, v strede nášho mozgu, kde podporuje zaspávanie, zmierňuje bolesti hlavy a stres, tiež mierne znižuje krvný tlak. Možno aj pre tieto vlastnosti opísal básnik Wiliam Blake jej vôňu ako:
„Z jej drobučkých kvetov vychádza vôňa, akoby večnosť otvárala svoje brány.“ Blake (1757-1827)
Levanduľa sa zbiera júni až júli, presne v čase, keď sú rozkvitnuté už aj kvety na vrchu klásku, a spodné zároveň začínajú schnúť. Najvyšší obsah silíc má levanduľa napoludnie, počas najväčšej horúčavy. Zbiera sa horných 10-15 cm stonky. Po usušení kvety stiahnite zo stonky a dajte do vzduchotesnej nádoby.
1-2 čajové lyžičky sušených kvetov lúhujte 5 minút. Čaj z levandule má upokojujúci účinok. Uvoľňuje kŕče, navodzuje spánok a odporúča sa pri nervovom vypätí a prepracovanosti.
Pretože silice medovky a levandule patria do skupiny upokojujúcich, spojením medovky a levandule vznikne kúpeľ na upokojenie a posilnenie nervovej sústavy. Do kúpeľa si pridajte 30 g levanduľových kvetov a 20 g medovkových listov.
Rumanček (ľudovo kamilka) patrí medzi najstaršie liečivá. Ako naznačil nadpis, Egypťania ho vďaka jasnožltej hlavičke označovali za kvet boha slnka. Rumančekové silice majú upokojujúce účinky, preto sa rastlinka používa na utíšenie žalúdočnej nervozity, pri srdcových ťažkostiach a pri ochoreniach nervov.
Kvietky môžete zbierať počas celého leta. Sušia sa v tieni. Po usušení ich dajte do vzduchotesnej nádoby, aby si zachovali arómu.
1-2 čajové lyžičky zalejte horúcou (nie vriacou) vodou. Nechajte lúhovať 7 minút. Pije sa 3x denne medzi jedlami, na lačný žalúdok. Má vplyv najmä na trávenie, pomáha pri žalúdočnej nervozite a kŕčoch. Ak si chcete rumančekový čaj radšej kúpiť, pozrite si jeho zloženie. Kvalitnejší je, ak neobsahuje vňať rumančeka.
Všetky spomínané bylinky vám pomôžu zvládať stres hneď trikrát. Po prvé, keď si ich pôjdete nazbierať, a poprechádzate sa po prírode. Po druhé, keď ich budete pripravovať na sušenie, či priamu spotrebu, oddýchne si vaša hlava. No a po tretie ich samotné používanie, ktoré verím, si obľúbite. Ak vás táto téma oslovila, medzi ďalšie, menej známe bylinky proti stresu, patrí napr. valeriána, bazalka, rozmarín, či ženšen.
Zdroj: voľne podľa: Buhringová, U., Všetko o liečivých rastlinách
Adresa a sídlo
Inštitút stresu, s.r.o.
Tamaškovičova 2742/17,
917 01 Trnava
IČO: 36467456
IČ DPH: SK2020018902
Telefón
© 2023 Inštitút stresu, s.r.o. made by PROGNESSA