info@istres.sk
+421 908 984 257
Ako stres ovplyvňuje vašu cukrovku?

Ako stres ovplyvňuje cukrovku

Kategória: ,

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Diabetes je ochorenie, ktoré pôsobí na hladinu cukru v krvi, kde hlavnú funkciu plní hormón inzulín. Ako povedal Aurelius Augustinus: Človek je telo v duši a duša v tele.“  

Naše telo a duša tvoria jednotu, teda zmena psychického stavu a stresová situácia ovplyvnia zdravotný stav. Psychický stav vplýva na hladinu cukru v krvi a hladina cukru vplýva na psychiku.

Vysoký pracovný výkon je pre mnohých veľmi stresový.
Vysoký pracovný výkon je pre mnohých veľmi stresový.

Moderná spoločnosť je charakteristická rušným prostredím a zvyšovaním požiadaviek či už v zamestnaní alebo v škole. Tieto neustále zmeny v nás často vyvolávajú zvláštny pocit, ktorý naše telo aj psychika vyhodnocujú ako stres.  Našou úlohou je flexibilne sa adaptovať na neustále sa meniace podmienky. Všetci sme jedineční a každý z nás má na preskočenie prekážky a riešenie problému inú techniku.

Ako prežívajú stres tí s cukrovkou?

Vo všeobecnosti platí, že pacienti diabetes často prežívajúci stres si horšie kontrolujú hladinu cukru v krvi. Jedným z dôvodov je, že stresové hormóny, ako napríklad kortizol, zvyšujú množstvo cukru v krvi. Vysoká hladina kortizolu môže viesť k vzniku Cushingovho syndrómu, ktorý je tiež jednou z príčin cukrovky, aj keď je toto ochorenie pomerne zriedkavé.

sladké potešenie proti stresu
sladké potešenie proti stresu

Ľudia pod neustálym stresom a frustráciou majú dlhodobé problémy s reguláciou glukózy v krvi, čo môže spôsobiť zanedbávanie starostlivosti o seba v tomto ochorení. Napríklad môžu začať ignorovať hladinu cukru v krvi alebo jednoducho zabudnú na jej kontrolu. Tiež môžu klesnúť k zlým životným návykom a to tak, že prestanú cvičiť, začnú jesť viac nezdravých a zle spracovaných potravín alebo začnú fajčiť a konzumovať alkohol. Toto môžeme nazvať aj ako vyhorenie ochorenia diabetes.

Civilizačné ochorenie diabetes mellitus je úzko späté so psychikou. 

Stres vás nakopne alebo zabrzdí?

Fyzický stres, choroba alebo zranenie takmer vždy spôsobujú zvýšenie hladiny cukru v krvi. Pri konfrontácií s hrozbou sú uvoľnené hormóny, ktoré nám pomáhajú pripraviť sa na boj proti hrozbe alebo na rýchly únik. Keď čelíme psychickej hrozbe, tak sa náš mozog a telo  správajú rovnako, ako keby čelíme fyzickej hrozbe. Teda buď zamrzneme alebo konáme.

Ľudia trpiaci ochorením diabetes nemajú takúto odpoveď ako zdraví jedinci. Inzulín je potrebný na to, aby sa do buniek dostala energia v podobe glukózy. U ľudí s cukrovkou je tento proces obmedzený, pretože inzulín buď nie je produkovaný, diabetes typu 1, alebo sa nevyužíva účinne, diabetes typu 2, čo má za následok vysokú hladinu glukózy v krvi.

Čo hovorí štúdia z Izraela: Mobilná aplikácia pre zníženie stresu

Cieľom štúdie bolo posúdiť vplyv mobilnej relaxačnej aplikácie, ktorá podporuje biofeedback na hmotnosť, krvný tlak a merania hladiny cukru v krvi u pacientov diabetes typu 2. Vybraným dospelým pacientom bola poskytnutá mobilná aplikácia na znižovanie stresu s biofeedbackom, pričom pacienti boli poučení, aby ju používali trikrát denne.

Mobilná aplikácia Serenita je interaktívna relaxačná aplikácia založená na získaní signálu z objektívu fotoaparátu mobilného telefónu, ktorý meria srdcový tep. Tam používateľ umiestni prst. Aplikácia zhromažďuje informácie o srdečnej činnosti používateľa. Poskytuje spätnú väzbu v reálnom čase a uvádza individuálne pokyny pre dýchanie, aby sa mohla modulovať úroveň stresu.

Všetky klinické a biochemické opatrenia boli opakované v 8. a 16. týždni štúdie. Primárnym výsledkom boli zmeny už  po 8. týždni, kde ich hmotnosť poklesla v priemere o 4,0 kg. Výsledkom bolo, že znižovanie stresu pomocou mobilnej aplikácie s biofeedbackom môže zlepšiť kontrolu hladiny cukru v krvi a taktiež aj fyzickú hmotnosti pacientov. Vyskúšať ju môžete aj prostredníctvom Google Play.

 

Zdroje:
Munster-Segev M., Fuerst O., Kaplan S. A., Cahn A. Incorporation of a stress reducing mobile app in the care of patients with type 2 diabetes: a prospective study. JMIR Mhealth Uhealth 2017 May 29; 5 (5): e75, doi: 10.2196/mhealth.7408.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28554881

https://www.diabetes.co.uk/diabetes-destress.html

Zdroj foto: stocksnap.io
Autor článku: Ľubica Paulisová[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Menej stresu, viac pohody

Sledujte nás

Adresa a sídlo

Inštitút stresu, s.r.o.

Tamaškovičova 2742/17,
917 01 Trnava

IČO: 36467456
IČ DPH: SK2020018902

    © 2023 Inštitút stresu, s.r.o. made by PROGNESSA

    envelopephone-handset