[vc_row][vc_column][vc_column_text]Ktokoľvek z nás môže trpieť za určitých okolností posttraumatickou stresovou poruchou (PTSP). Odhaduje sa, že približne 5% mužov a 10% žien zažíva PTSP v nejakom štádiu života. Môže sa vyskytnúť v ktoromkoľvek období života. Podľa národnej zdravotnej služby Veľkej Británie , sa približne u 40% ľudí vyvinula PTSP po tom, čo niekto ich milovaný alebo viacerí blízki náhle zomreli.
Ako sa dá vyčítať aj zo samotného názvu „posttraumatická stresová porucha“ sa vyskytuje u človeka po traumatickej udalosti, pri ktorej zažil extrémny strach, šok, pocit bezmocnosti alebo hrôzu. Po takejto skúsenosti je prirodzené, že človek prežíva obdobie ťažkého prispôsobenia, strach, úzkosť, záchvaty plaču, nedostatok koncentrácie, pocity smútku, zmeny v spánkovom a stravovacom režime. O poruche hovoríme, ak toto obdobie trvá príliš dlho bez zmeny k lepšiemu.
V minulosti sa verilo, že PTSP trpia iba vojaci. Z toho dôvodu sa táto porucha niekedy nazývala aj „bojová únava“ alebo „bombový šok“. Na základe výsledkov štúdií možno konštatovať, že PTSP nepostihuje len vojakov. Môžu ňou trpieť všetky typy ľudí z rôznych prostredí. Spoločným menovateľom je skúsenosť s extrémne traumatickou udalosťou.
Medzi najčastejšie spúšťače patria:
Príznaky po traumatizujúcej udalosti môžu pretrvávať mesiace až roky. Stávajú sa prekážkou pri návrate do normálneho života a spôsobujú ťažkosti v osobnom alebo pracovnom živote. Táto porucha sa nemusí prejaviť bezprostredne po traumatickej udalosti, ale aj niekoľko rokov po nej. Napríklad podľa výskumu Sary Markt u 1 z 8 obyvateľov Manhattanu sa objavila posttraumatická stresová porucha 2 až 3 roky po útoku na dvojičky 11.9.
Pri posttraumatickej stresovej poruche dochádza k opätovnému prežívaniu jedného alebo viacerých nižšie uvádzaných príznakov:
Ľudia trpaci posttraumatickou stresovou poruchou by mali vedieť, že ide o vážny zdravotný problém. Nekomunikovať o udalostiach, spoliehať sa len na vlastné schopnosti nemusí byť, hlavne z dlhodobého hľadiska, ideálnym riešením. Prejavy tejto poruchy majú v dlhodobom horizonte rôzne podoby:
V najbližšom období uverejníme pokračovanie tohto článku. Budeme sa v ňom venovať otázke, prečo u niektorých ľudí dochádza k výskytu PTSP a u iných nie.
Zdroj: medicalnewstoday.com
Zdroj obr.: brookhavenhospital.com, private-counselling-london.co.uk, agenciadenoticias.luz.edu.ve[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
Adresa a sídlo
Inštitút stresu, s.r.o.
Tamaškovičova 2742/17,
917 01 Trnava
IČO: 36467456
IČ DPH: SK2020018902
Telefón
© 2023 Inštitút stresu, s.r.o. made by PROGNESSA