info@istres.sk
+421 908 984 257

Cítim sa byť
vyhorený

Syndróm vyhorenia – nevládzem, nezvládam, nemôžem, neviem…

Cítite sa unavene, bez radosti a nervózne? Napriek pretrvávajúcej únave nemôžete zaspať? Zbystrite pozornosť, môže to byť vyhorenie, ktoré sa týka viac ako 210 miliónov ľudí na celom svete.

Pojem syndróm vyhorenia známy z cudzojazyčnej literatúry aj ako "burn out" ako prvý priniesol psychoanalytik Herbert Freundenberg. Definuje ho ako konečné štádium, v ktorom sú ľudia emočne vyprahnutí, strácajú pôvodné nadšenie a motiváciu. Charakteristické pre vyhorenie je, že sa cítime vyčerpane - fyzicky aj psychicky.

Syndróm vyhorenia spočiatku pôsobí nenápadne. Častým spúšťačom býva zmena pracovnej pozície (hlavne povýšenie) alebo zmena zamestnania. S vyhorením zápasia ľudia, ktorí sú pracovne vysoko angažovaní. Práve vysoká angažovanosť v súvislosti s nejasne stanovenými cieľmi, neschopnosťou delegovať a neocenenie dosiahnutých výsledkov sú častými spúšťačmi a faktormi rozvoja syndrómu vyhorenia.

V práci trávime väčšinu svojho času. Pokiaľ prežívame negatívne emócie pri pomyslení na svoju prácu, strach do jej návratu, nenapĺňa nás a nevidíme zmysel v tom čo robíme, môže to vážne ovplyvniť náš život. Ako vysvetľuje Dr. Christina Maslach: “Syndróm vyhorenia je psychologický syndróm, ktorý sa objavuje ako dlhodobá reakcia na chronické medziľudské stresory v práci.”

Ako sa syndróm vyhorenia vyvíja?

Syndróm vyhorenia má gradujúci priebeh, vyvíja sa v štyroch štádiách. Rýchlosť prechodov medzi jednotlivými štádiami závisí od individuálnej tolerancie na záťaž.

Prvé štádium je často označované ako idealistické nadšenie, v ktorom je človek plný energie, nadšenia, má vysoké ambície a ciele. Príznačným je vysoký pracovný zápal, aj keď ide o náročnú prácu s nie celkom optimálnymi podmienkami.

V druhom štádiu emocionálne a fyzické vyčerpanie dosahuje vrchol možností. Človek si plne uvedomuje, že napriek vynaloženému úsiliu výsledky nezodpovedajú očakávaniam šéfa, organizácie. Nedocenenie vedie k frustrácii, frustrácia k zvýšenému pracovnému tempu. Ľudia začnú pracovať ešte tvrdšie, ešte dlhšie, často i cez víkendy. Výsledkom vysokého nasadenia je psychické a fyzické vyčerpanie.

Tretie štádium je označované ako dehumanizácia (zaznávanie, osočovanie) ľudí. Človek je unavený, rozčarovaný a sklamaný. Očakávania organizácie v stave vyčerpanosti sú neprimerane vysoké, ocenenie žiadne. Ľudia v tomto štádiu sa stávajú netrpezlivými a podráždenými vo vzťahu k svojmu okoliu. Niektorí sa uchyľujú k užívaniu stimulantov podporujúcich výkon, poprípade na preklenutie frustrujúcich období užívajú lieky na spanie.

Posledným štádiom
je tzv. terminálne štádium. Syndróm vyhorenia sa v tomto štádiu u človeka prejavuje nasledovne: dochádza k strate akéhokoľvek pracovného zanietenia, strate životnej energie, negativizmu. Je to obdobie emocionálneho a telesného vyčerpania.
Syndróm vyhorenia alebo aj burn out syndróm ma v spoločnosti čoraz vyššie zastúpenie.

Vyhorenie je proces, ktorý trvá určité obdobie – zvyčajne pár mesiacov, až rokov. Je nesmierne dôležité uvedomovať si signály svojho tela, ono nám pravidelne dáva vedieť, kde sú naše hranice a limity.

Aké faktory prispievajú k vyhoreniu?

Súvisiace s profesionálnym prostredím:
Nedostatok kontroly nad svojou prácou
Vysoká pracovná záťaž a zodpovednosť
Chaotické alebo vysokotlakové prostredie (časová tieseň)
Príliš náročné pracovné očakávania
Dlhý pracovný čas
Nedostatok uznania a ocenenia
Nepriateľské pracovné prostredie
Neuspokojivé vzťahy s kolegami
Nedostatok rešpektu v pracovných vzťahoch alebo v rámci tímu
Nízka úroveň finančného uspokojenia
Súvisiace so životným štýlom:
Zlý work-life balans ( príliš veľa práce, bez socializácie alebo oddychu )
Nedostatočné zapájanie sa do relaxačných aktivít a spoločenských aktivít
Nedostatok sociálnej a rodinnej podpory
Nedostatok blízkych, podporných vzťahov
Príliš veľa povinností, bez dostatočnej pomoci
Nedostatok spánku
Nadmerné pitie alkoholických nápojov, fajčenie
Súvisiace s osobnosťou:
Perfekcionizmus
Nadmerná potreba kontroly
Čakanie na okamžité odmeny
Nadšenie a prehnané očakávania na začiatku kariéry
( frustrácie súvisiace s nesúladom medzi realitou a prácou )
Nízka emočná stabilita
Slabá adaptabilita a odolnosť voči stresu
Sebavedomie
Frustrácie súvisiace s nesúladom medzi realitou a pracovné očakávania
Pesimistický pohľad na seba a svet

Ako je na tom Slovensko s vyhorením? Náš výskum

Kľúčovým faktorom syndrómu vyhorenia je pocit absolútnej vyčerpanosti a opotrebovanosti, celková únava. Nepretržitý pocit únavy uvádzalo až 68 % Slovákov. Významné známky syndrómu vyhorenia sa týkali až 58 % účastníkov prieskumu.

(Zdroj: Výskum Inštitútu stresu a zdravotnej poisťovni Dôvera na vyše 9000 zúčastnených, 2020)

 

Patríte medzi nich?

A na to sme tu my

Zistite ako na tom ste

Pomôžeme Vám identifikovať aktuálne prežívanú úroveň stresu. Prostredníctvom štandardizovaných nástrojov zistíme Vašu mieru vyhorenia, pomôžeme a poradíme v ďalšom postupe.
Prejsť na test

Formy našej pomoci

Na základe našich skúseností v oblasti stresu vyhorenia dokážeme pripraviť koncept, ktorý zodpovedá vašim potrebám. Naše portfólio je zamerané na prevenciu, diagnostiku, vzdelávanie a nácvik efektívnych foriem relaxácie.
Objednajte sa

Individuálni klienti

  • Danka Barteková
    Trnava
    “Pravdou je, že tento rok - moju 25.streleckú sezónu v rade - si užívam pohodovejšie, s väčším nadhľadom a kľudom, s ohľadom na to, čo potrebuje moje telo a moja hlava. Netlačím, neprepínam, sústredím sa nielen na výkon, ale aj na to,aby som to ustála, fyzicky aj psychicky. Naučila som sa, že najskôr sa musím postarať o seba, až potom riešiť, ako “zachrániť svet” a zmanažovať všetkých a všetko okolo mňa. A vďačím za to @institutstresu . Spolupracujeme už nejaký ten piatok a ak by som mohla svoje medaile rozkrájať, kúsok patrí Vám, p.Kováč!”
  • Peter
    Bratislava
    Je mojim veľkým šťastím , že som spoznal Karola Kováča a jeho spoločnosť Inštitút stresu. Jeho príjemným a profesionálnym prístupom získavam vysokú mieru poznania v oblasti môjho JA , vlastných hodnôt ako aj pochopenia ako sú poprepájané moje vnútorné , autentické potreby a na čom sú založené. Veľmi mi imponuje jeho metodický ale súčasne funkčný prístup, ktorý každým sedením ma obohatí o ďalšie a ďalšie poznanie. Vlastné preťažovanie v rôznych oblastiach môjho života ma donútilo vyhľadať odbornú pomoc a odporúčam každému, ktorý má potrebu niečo robiť s vlastnou mentálnou hygienou navštíviť tohto sympatického profesionála. Karol ďakujem za to, že ste.
  • Nina
    Bratislava
    Do Inštitútu stresu som prišla ako 16 ročná a navštevujem ho až doteraz, o 5 rokov neskôr, a som stále nadmieru spokojná. Doteraz vďačím Inštitútu stresu za veľký vplyv na môj osobnostný rozvoj a taktiež za pomoc v práci s tetániou, ktorá mi bola diagnostikovaná, keď som mala 17 rokov. Práca s tetániou vie byť veľmi náročná, ale s odborným dozorom Karola Kováča, ktorý mi pomohol s nastavením režimu a porozumením akým spôsobom pracovať s mojim nervovým systémom, som už po roku dokázala byť asymptomatická. A práve preto veľmi odporúčam Inštitút stresu či z pohľadu osobnostného rozvoja alebo pri práci s konkrétnymi problémami, ktoré môžete prežívať. Keby sme každý mali svojho psychológa, svet by bol lepším miestom, a minimálne z mojej skúsenosti je Inštitút stresu tým vhodným miestom, kde tohto psychológa nájsť.
  • Dagmar
    Bratislava
    Dlho som sa rozhodovala, či vôbec spraviť ten krok a zavolať. A teraz musím povedať, že to bolo jedno z mojich najlepších rozhodnutí. Prežívala som veľmi náročné vyčerpávajúce životné obdobie a nedokázala som nabrať síl, aby som tomu vedela čeliť sama.Hneď po prvom sedení, som však pochopila, že nie sme v tom sami a sú tu ľudia, čo vedia chápať, a pomôcť nám pozerať sa na svet inými očami. Každým sedením som naberala viac a viac síl. Prestala som sa báť prijímať výzvy. Skôr naopak, posúvali ma a učili kto vlastne som a čo očakávam od života.Som nesmierne vďačná, že táto skúsenosť ma naučila viac rešpektovať vlastné pocity, ale aj svet okolo mňa. Naučila ma veci pomenovať a tým aj skrotiť všetok chaos. A za toto všetko ďakujem Karolovi Kováčovi a Inštitútu stresu.
  • Richard
    Bratislava
    Aj keď som v Inštitúte stresu absolvoval len pár sedení veľmi mi pomohli zorientovať sa v ťažkej životnej chvíli. Dostal som praktické rady a podporu, ktoré mi pomohli dostať sa opäť do pohody a znovu nájsť sám seba. Som rad, že poznám miesto a ľudí kam sa v prípade potreby dostanem radu a pomoc. Ďakujem za to.
  • Marián
    Bratislava
    Inštitút stresu resp. pán Kováč mi pomohol v rozhodovaní ako z Matrixu. Vziať červenú alebo modrú pilulku? Modrá je vyrozprávať sa, posťažovať sa, zrelaxovať a ďalej viesť svoj doterajší, zabehaný a svojim spôsobom pohodlný život alebo skôr to, čomu verím, že život je. Alebo vziať červenú pilulku, ktorá mi pomôže prebudiť sa do reality, do skutočného sveta a začať žiť skutočný život, ktorá je ale ďaleko ťažší, nepríjemnejší a nebezpečnejší ako ten iluzórny. Vybral som si tú červenú a bolo to moje najlepšie životné rozhodnutie. Spoznal som lepšie sám seba a to, čo je pre mňa v živote naozaj dôležité. Naše viac ako polročné sedenia boli vždy podnetné a príjemné a na každé so sa vždy tešil.
  • Adriana
    Bratislava
    Do Inštitútu stresu som prišla v období keď bol v mojom živote neporiadok a chaos práve kvôli nadmernému stresu. Pán Karol Kováč ma postupne naučil ako si so stresom poradiť, dal mi veľa praktických rád, ktoré budem používať aj naďalej. Vďaka nemu som sa naučila inak pozerať na situácie v živote a tiež to, že je stále v našich silách urobiť niečo pre to, aby sme sa cítili lepšie. Týmto mu veľmi pekne ďakujem aj za prijemne stretnutia, bola to pre mňa veľmi dobrá skúsenosť.
  • Alžbeta
    Bratislava
    Chcela by som poďakovať Inštitútu stresu konkrétne pánovi Kováčovi, že mi pomohol uzavrieť moju nepríjemnú životnú etapu v pracovnom živote. Dal mi konkrétne rady, ktoré mi pomohli zvládnuť rôzne neprijemne situácie. Naučil ma používať relaxačnú techniku na odbúranie stresu.
  • Alenka
    Bratislava
    Služby inštitútu stresu využívam pol roka. Už po pár sedeniach som sa začala cítiť lepšie, pozitívnejšie sa pozerám na veci a ľudí okolo seba a som uvoľnenejšia. Celkovo sa viac teším zo života. Veľmi sa mi páči prístup, stretnutia prebiehajú v príjemnej a uvoľnenej atmosfére. Stretnutia mávam v pondelok ráno a neviem si predstaviť lepší štart týždňa, odchádzam z nich vždy s úsmevom, pozitívne naladená a odhodlaná na sebe ďalej pracovať. Veľmi oceňujem aj ústretovosť pri dohadovaní času a miesta stretnutia. Inštitút stresu môžem iba odporúčať.
  • Tomáš
    Trnava
    Vyšetrenie stresu u mňa prebehlo rýchlo, pohodlne a veľmi profesionálne. Výsledok vyšetrenia v podobe správy o stave stresu bol veľmi odborný, zároveň výklad výsledku maximálne zrozumiteľný. Veľmi ma prekvapilo, že výsledok merania korešpondoval s tým, čo naozaj pociťujem, prezívam a čo sa u mňa za posledné roky zmenilo. Najviac oceňujem konkrétne rady na zaver, ktoré mi pomáhajú zlepšiť moje nedostatky, a zvýšiť tak úroveň môjho každodenného osobného aj pracovného života.Teším sa na ďalšie konzultácie a merania. Verím, že sa moje výsledky budú zlepšovať.
  • Ivana
    Banská Bystrica
    S Karolom sa poznám už roky a je to jedinečný človek, ktorý ma stále dokázal vypočuť, pochopiť a inšpirovať. Jeho profesionálnym a zároveň individuálnym prístupom mi v mnohých životných situáciách ukázal veci z iného pohľadu a skrz svoje postoje a správne slová ma stále učí pokore a rešpektu voči druhým. Takýto životný postoj mi pomáha prijímať veci, ktoré nemôžem zmeniť a rešpektovať nielen ľudí okolo mňa ale aj samú seba.
  • Jana
    Trenčín
    Som rada, že som vás navštívila. Výsledky vyšetrenia ma donútili prehodnotiť priority a začať sa viac o seba starať.
  • Milan
    Bratislava
    Necítil som sa v poriadku. Nevedel som to pomenovať. Stále som sa cítil unavený a mal pocit, že veci nezvládam. Vďaka stres auditu a následnej konzultácii ste mi veľa vecí vysvetlili. Ďakujem, začal som pracovať na náprave.
  • Ondrej
    Trnava
    Je krásny slnečný deň a vy akurát dokážete vnímať, aké je vám nepríjemné teplo, čo za deň vás čaká a aké problémy budete musieť riešiť, kto vám bude volať. Poznáte, keď je toho veľa na vás a nevidíte koniec toho všetkého. Vtedy som začal spolupracovať s p. Karolom Kováčom a organizáciou Inštitút stresu. Prejavil veľkú profesionalitu pri identifikovaní problémov a taktiež pri nastavení krokov na zvládnutie toho, rovnako ako vytrvalosť a podporu v priebehu celého obdobia spolupráce.
  • Michaela
    Trnava
    V dobe, kedy mi začali panické ataky spôsobené stresovými vplyvmi, som obdržala od lekárky recept na sedatíva, tie som odmietla a začala navštevovať Inštitút stresu. Po niekoľkých hodinách strávených s p. Kováčom analyzovaním môjho vtedajšieho životného štýlu a spôsobu konania, som dokázala chápať, čo zmeniť a prebúrať strach, ktorý vo mne zanechali ataky a začala som opätovne fungovať, a naučila sa chápať, ako funguje ľudská myseľ a ako prebúrať asociácie, ktoré si myseľ dokáže vytvoriť a tým znepríjemnovať život.
  • Monika
    Bratislava
    V Inštitúte stresu som bola na diagnostike u doktora Karola Kováča. Na začiatku ma čakal príjemný rozhovor, ktorý som vnímala ako kľúčový k celkovej diagnostike. Karol je odborník v pravom slova zmysle. Vďaka jeho poradenstvu a technikám, ktoré mi poradil, čakáme s manželom prírastok do rodiny. Ďakujem!

Menej stresu, viac pohody

Sledujte nás

Adresa a sídlo

Inštitút stresu, s.r.o.

Tamaškovičova 2742/17,
917 01 Trnava

IČO: 36467456
IČ DPH: SK2020018902

    © 2023 Inštitút stresu, s.r.o. made by PROGNESSA

    envelopephone-handset