Dlhodobý stres, tiež známy aj ako chronický stres, je dlhodobá fyziologická reakcia, ktorá môže mať závažné zdravotné následky, ak sa nelieči. Dlhodobý stres pre nás je nebezpečný vtedy, ak nemáme dostatočný oddych, ak pracujeme v toxickom prostredí alebo máme dôvody na strach, napríklad o naše pracovné miesto.
Chronický stres vzniká vtedy, keď telo zažíva stresory s takou frekvenciou alebo intenzitou, že autonómny nervový systém nemá dostatočnú šancu pravidelne aktivovať relaxačnú reakciu. Stresové hormóny, ktoré sa uvoľňujú, aby pomohli mysli a telu pripraviť sa na ťažkú situáciu sa v dôsledku pretrvávajúceho stresu uvoľňujú aj naďalej. Výsledkom je, že neustála záplava hormónov sa časom nahromadí a spôsobí výrazné zhoršenie stavu. To priamo alebo nepriamo ovplyvňuje prakticky každý systém v tele.
Medzi najčastejšie príznaky dlhodobého stresu patrí:
Dlhodobý stres ovplyvňuje našu schopnosť bojovať proti infekciám, čo znamená, že nepretržité uvoľňovanie kortizolu potláča imunitné funkcie, čo má za následok, že ochranné protilátky nie sú schopné cirkulovať.
Na naše srdce môže stres pôsobiť tak, že sa zvyšuje jeho frekvencia a naše telo uvoľňuje adrenalín, noradrenalín a kortizol. Zvyšuje sa aj množstvo krvi pumpujúcej do nášho tela, čo môže mať za následok zvýšený krvný tlak. Ak sa tieto telesné reakcie pravidelne vyskytujú, môžete mať vyššiu pravdepodobnosť infarktu alebo mozgovej príhody.
Ak prežívame stres, náš sympatický nervový systém, sa stáva aktívnym. Pri prežívaní krátkodobého stresu sa táto reakcia zvyšuje a akonáhle stresový faktor ustúpi, prevezme kontrolu parasympatický nervový systém, ktorý je zodpovedný za oddych a regeneráciu. Dlhodobý stres môže spôsobiť nepretržitú aktiváciu oboch systémov, čo je pre naše telo vyčerpávajúce.
Bolesť na hrudníku a aj dýchavičnosť sú tiež prejavmi dlhodobého stresu. U ľudí s pridruženými ochoreniami dýchacieho systému tento stav môže spôsobiť komplikácie.
Existuje priama súvislosť medzi zdravím mozgu a čriev. Ak prežívame dlhodobý stres, môžeme pociťovať nevoľnosť či mať tráviace ťažkosti.
V neposlednom rade, príčinou dlhodobého stresu, môžu byť aj problémy s počatím u žien a u mužov sa môže prejaviť erektilná dysfunkcia alebo impotencia.
Nepodceňujte stres, disponujeme kvalitnými prístrojmi na identifikáciu prežívaného a aj dlhodobého stresu. U nás Vám vieme poskytnúť samotnú diagnostiku i poradenstvo. Nezabúdajte na svoje zdravie, kým nie je ešte neskoro!
ZDROJE
1. https://www.providence.org/news/uf/637129978
2. https://www.verywellmind.com/prolonged-stress-symptoms-causes-impact-and-coping-5092113
3. https://psychcentral.com/stress/long-term-effects-of-chronic-stress-on-body-and-mind
4. https://redfakir.com/chronic-stress-symptoms-effects-and-treatment-of-long-term-stress/
Adresa a sídlo
Inštitút stresu, s.r.o.
Tamaškovičova 2742/17,
917 01 Trnava
IČO: 36467456
IČ DPH: SK2020018902
Telefón
© 2023 Inštitút stresu, s.r.o. made by PROGNESSA